TR | EN
Arama

MMK Atakaş’dan Tekom-Puk Kablo Kanallarına Tam Not – Ocak 2011

Download PDF

MMK Atatkaş’dan Tekom-Puk Kablo Kanallarına Tam Not – Ocak 2011

Rusya’nın en büyük çelik üreticilerinden MMK (Magnitogorsk Iron and Steel Works) ve Atakaş Şirketler Grubu’nun %50 %50 ortaklıklarıyla, yaklaşık 1,7 milyar dolar harcayarak İskenderun ve Kocaeli’de kurdukları demir-çelik tesisi MMK Atakaş’da tüm kablo taşıma sistemleri için Tekom-Puk ürünleri kullanıldı. 2 yıl süren proje boyunca tesiste kullanılan Tekom-Puk ürünleri ve hizmetleri MMK Atakaş yetkililerinden tam not aldı.

MMK ve Atakaş Şirketler grubu arasında 2007 yılında imzalanan anlaşma uyarınca yürütülen inşa çalışmaları sonucunda 2,500 kişiye iş imkânı sağlayacak, Türkiye’nin özel sektör tarafından demir çelik alanında sıfırdan ve tek kalemde yapılan en büyük yatırımı MMK Atakaş ortaya çıktı. İlk etabı Kasım 2009’da hizmete giren ve 500 dönümlük arazi üzerinde kurulan tesis, 2010’da ilk faaliyetine başladı. Yassı mamul üretecek olan tesisin 2011 Şubat ayında da sıcak haddehane ve çelikhane yatırımlarının da tamamlanması planlanıyor. Tamamlandığında senelik 2.5 milyon ton sıvı çelik üretim kapasitesine sahip olacak olan tesis Dilovası/Kocaeli ve Payas/Hatay olmak üzere iki yerde faaliyet gösteriyor.

Son teknolojiye sahip ve en kaliteli ürünler kullanılarak kurulan tesiste yer alan tüm makine, tesisat ve donanımlar titizlikle seçildi. 2009 yılında gerçekleştirilen araştırmalar sonucu tesisin kablo taşıma sistemleri olarak da Tekom-Puk ürünleri tercih edildi.

Konuyla ilgili olarak MMK Atakaş Elektrik Bakım Bölüm Müdürü Emin Karabeyoğlu projenin başından bu yana iki yıllık süreçte Tekom-Puk ürünleri ve hizmetlerinden çok memnun kaldıklarını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti.

“Tekom-Puk ile iş birliğimiz projelendirme aşamasında başladı. Tekom-Puk teknik ekibi tesisimizde kullanılacak kablo taşıma sistemlerinin metrajlandırma çalışmalarında büyük destek verdi. Hatta kablo kanalı tedarikçimiz olarak Tekom-Puk’u seçmemizde daha satın alma öncesi verilen bu hizmetin de etkili olduğunu söyleyebiliriz.”

Projenin koordinasyonundan sorumlu Proje Müdürü Mustafa Fidan özellikle termin ve kalite konusuna dikkat çekerek

“Tekom-Puk’un ürün ve hizmet kalitesi tartışmasız bir şekilde beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı. Proje boyunca 2000 ton civarında kablo taşıma sistemine ait ürün kullandık. 2 yıl içerisinde 100’e yakın sevkiyat gerçekleşti. Tüm bu süreç boyunca en küçük bir kalite ve termin problemi yaşamadığımızı rahatlıkla ifade edebiliriz.” dedi.

Tekom-Puk Genel Müdürü Murad Saygın ise Türkiye için oldukça önemli olan bu yatırımın bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, gösterilen güven ve etkin işbirliğinden dolayı MMK Atakaş yetkililerine teşekkürlerini ifade etti.