TR | EN
Arama

Tekom-Puk’dan Galvanizhanesine Yeşil Kalkan – Mayıs, 2010

Download PDF
Tekom-Puk Kablo Kanalı ÇözümleriTürkiye’nin en eski ve köklü kablo taşıyıcısı üreticilerinden Tekom-Puk, “Yenilikçi Teknoloji ve Daha Çevreci Üretim” projesi kapsamında, galvanizleme tesisi için gelişmiş bir filtre sistemi kurdu. İzmir Kalkınma Ajansı -IZKA- tarafından da desteklenen bu yatırımıyla Tekom-Puk, galvaniz kaplama sürecini tamamen çevreci bir yapıya kavuşturdu.

Sac hammaddesini işleyerek kablo taşıma sistemleri üreten Tekom-Puk, 1977’den beri süren faaliyetiyle sektörün en köklü firmalarından biri. Firma, ürettiği kablo taşıyıcılarını, kendi bünyesindeki galvanizleme tesisinde korozyona karşı dayanımlarını sağlamak amacıyla kaplıyor. Tesiste yürütülen sıcak daldırma galvanizleme faaliyeti yaklaşık 4,5 m uzunluğa ve 1,5 m derinliğe sahip çinko havuzunda TSE standartlarına ve uluslararası normlara uygun olarak ve en son üretim teknikleriyle gerçekleştiriliyor. Kaplama süreci çevre ve işçi sağlığı bakımından ciddi riskler barındırıyor ve çok dikkatli bir yönetim gerektiriyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Genel Müdür Murad Saygın, şirketin kuruluşundan itibaren çevresel etkiler ve işçi sağlığı konusunda son derece hassas davrandıklarını ve hiçbir yatırımdan kaçınmadıklarını belirtti. Mart ayı içerisinde tamamlayarak devreye aldıkları atık gaz filtre tesisinin de bu politikanın bir sonucu olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“Biz, tesisimizin kuruluşundan itibaren çevre hakkındaki yönetmeliklere uygun şekilde çalışıyoruz. Sadece kanuni zorunluluklarımızla yetinmeyip hep bir adım önde olmaya çabalıyoruz. Kurduğumuz filtre sistemi konusunda da her hangi bir zorunluluğumuz olmamasına rağmen bu yatırımı gerçekleştirdik. Tesisimize kurulan bu sistem sayesinde, galvaniz ocağı üzerinden 40.000 m3 /saat lik bir debiyle emilen atık gaz, suyla yıkama vasıtasıyla filtre edilerek atmosfere salınıyor. Böylece, galvaniz tesisinde çalışan arkadaşlarımızın hava kalitesini yükselttik ve çevreye tamamen zararsız bir gaz salınımı sağladık.”

Ayrıca Saygın, projeye verdikleri destekten ötürü İzmir Kalkınma Ajansına da teşekkürlerini ifade etti.