TR | EN
Arama

Hazar’da Gün Doğumu – Haziran 2013

Download PDF

Artan petrol ve doğal gaz gelirlerinin büyüttüğü Azerbaycan ekonomisinin tek göstergesi Bakü’de hızla yükselen mimari şaheserler değil.

Tekom-Puk yıllardan beri doğu-batı koridorunun kavşak noktasındaki bu petrol ve doğal gaz merkezine kablo taşıma sistemlerini ihraç etmektedir. Bunlar sadece sıcak daldırma galvaniz kablo tava ve merdivenleri de değil. Tekom-Puk üretimi paslanmaz kablo taşıma sistemleri deniz suyu ortamına uygun, tedarik edilebilecek en iyi ürünlerden olduğu Azeri uzmanlarca da kabul edilmektedir.

Haziran ayında Bakü’de gerçekleştirilen petrol ve doğal gaz fuarı (Caspian Oil & Gas Exhibition) mevcut müşterilerimizle buluşmak ve yeni firmalarla tanışmak açısından iyi bir fırsat oldu. Fuarda edinilen genel izlenim petrol ve doğal gaz sektörünün istikrarlı bir büyüme göstereceği yönünde. Ancak fuarda fazlası da vardı.

Azerbaycan Endüstri ve Enerji Bakanlığı 8,9 milyar USD tutarında yatırımlarla 2020 yılında yenilenebilir enerji payını %20 oranına çıkarmayı hedeflemekte.

Azerbaycanlı mühendisler Bakü fuarında Tekom-Puk üretimi fotovoltaik montaj sistemlerine büyük ilgi gösterdiler. Bunun sebebi Tekom-Puk galvanize sac kalitesinin yanı sıra sistemin üstün bir mühendislik çözümü olması. Tekom-Puk Türkiye’de ilk şebekeye bağlı güneş santralinin montaj sistemlerini sağlayan üreticidir ve çözümleri Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’da gerçekleştirilen büyük ölçekli kurulumlarda kullanılmak üzere ihraç edilmektedir.

Artık Tekom-Puk Hazar havzasında beklenen yenilenebilir enerji devriminde de önemli bir oyuncu olmaya hazırdır.