TR | EN
Arama

Fuel Oil Dönüşüm Projesi – Tüpraş büyüme yolunda – Nisan 2013

Download PDF

11 milyon ton/yıl rafineri kapasitesi ile Tüpraş İzmit Türkiye’nin sanayi tesisleri arasında çok özel bir yer almaktadır. Tesis, faaliyete başladığı 1961 yılından bu yana LPG, jet yakıtı, fuel oil, motorin, nafta ve gaz yağı gibi kritik ürünler üretmektedir.

Sürekli olarak büyütülüp modernize edilen üretim kompleksinde 2008 yılında start alan Fuel Oil Dönüşüm Projesi ile üretim fazlası bulunan fuel oil ve diğer dip ürünler, başta motorin olmak üzere, yılda 3,5 milyon ton üretim kapasitesi ile beyaz ürüne dönüştürülecektir.

1,6 milyar USD yatırım öngörülen projenin yapımında üstün malzeme özellikleri ve düşük toleranslar büyük önem taşımaktadır. Projedeki yüksek kalite ihtiyacı Tekom-Puk kablo tavası ve kablo merdivenlerini tercih etmek için yeterli neden olmuştur.

Son 35 yılda defalarca olduğu gibi Tekom-Puk ülkemizin sanayi altyapısının modernizasyonuna katkıda bulunmuş ve dünyanın önde gelen petrokimya proje ve mühendislik firmaları kablo taşıma sistemlerimize olan güvenlerini tekrar etmiştir.